Rolety do okien dachowych

Rolety do okien dachowych

Okna dachowe to bardzo częste rozwiązanie w przypadku poddasza. W celu uzyskania zacienienia oraz ochrony przed temperaturą konieczne jest zastosowanie rozwiązania, jakim są rolety do okien dachowych. Współczesny rynek oferuje szeroką gamę rozwiązań, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć wszystkie możliwości i zapoznać się zarówno z wadami, jak i zaletami poszczególnych rozwiązań. Jakie rolety do okien dachowych wybrać?

Rodzaje rolet do okien dachowych

Wybór rolety to inwestycja na wiele lat, dlatego przed dokonaniem wyboru warto wziąć pod uwagę rodzaje rolet do okien dachowych. Najważniejszym podziałem jest jednak rozróżnienie ich na rolety wewnętrzne i zewnętrzne. Różnią się zarówno sposobem montowania, jak i rodzajem użytych materiałów. Zasadniczą różnicę widać także w ich właściwościach.

Rolety zewnętrze dają jednak właścicielowi domu lub mieszkania więcej możliwości. Stanowią doskonałą izolację cieplną, a więc zbyt upalne lub mroźne dni nie wpłyną na nagrzanie, lub wychłodzenie pomieszczenia w takim stopniu, jak bez zastosowania rolety.

Rolety zewnętrze pełnią także funkcję ochrony okna przed szkodliwymi czynnikami jak pyły, grad  czy deszcz. Konstrukcja rolet zewnętrznych opiera się na aluminiowych lamelkach, które wzmocnione są za pomocą elementów z tworzywa sztucznego. Lamelki zastosowane w rolecie przesuwają się oknie w taki sam sposób, jak tradycyjna żaluzja, co poprawia komfort użytkowania. Warto nadmienić, że rolety zewnętrzne do okien dachowych wymagają konserwacji, która polega na dokładnym i systematycznym czyszczeniu, które powinno odbywać się przynajmniej raz na pół roku. Wśród rolet zewnętrznych znajdziemy obsługiwane  manualnie, rolety elektryczne sterowane pilotem zasilane prądem lub baterią ładowaną solarnie.

Nie mniejszą popularnością cieszą się także rolety wewnętrzne do okien dachowych, które cechują się niższą ceną oraz funkcjami dekoracyjnymi. Pośród rolet wewnętrznych wymienić można tradycyjne rolety montowane na prowadnicach, co umożliwia ich rozwinięcie do odpowiedniej długości; rolety wewnętrzne zaciemniające, które wyróżniają się aluminiową powłoką po wewnętrznej stronie; rolety plisowane czy żaluzje okienne to tradycyjne formy rolet, wykonane z materiałów tekstylnych. Różnica w cenie jest więc znacząca, gdyż w tym przypadku cena zmniejsza się o koszt użytych materiałów, który w przypadku rolet zewnętrznych jest znacznie wyższy. Montaż rolet wewnętrznych również jest tańszy, gdyż można go w prosty i szybki sposób wykonać samodzielnie. Rolety zewnętrze z kolei skutecznie blokują dopływ światła i dają możliwość wyciemnienia pokoju.

Rolety wewnętrzne

Rolety wewnętrzne to rozwiązanie dla osób, którym zależy na niższym koszcie osłony okiennej przy zachowaniu właściwości dekoracyjnych i zaciemniających. Warto jednak pamiętać, że rolety wewnętrzne nie są tożsame z tradycyjnymi roletami, które montowane są na standardowych oknach, ponieważ okna dachowe montowane są w połaci pod kątem.

Zastosowanie takich rozwiązań, jak na przykład rolety dzień noc, czy rolety rzymskie w tym przypadku okazałoby się złym rozwiązaniem, gdyż rolety te zwyczajnie zwisałyby w dół, nie stanowiąc osłony okiennej. W tym celu oprócz rolet w oknach montowane są specjalne osłony z mechanizmem sprężynowym.

Rolety do okien dachowych marki Fakro mają także rozwiązania, które umożliwiają swobodny dostęp do klamki. Warto zaznaczyć, że wybrane modele dostępne w ofercie mogą być sterowane za pomocą pilota. Wybór uzależniony jest od indywidualnych preferencji klienta. Wśród najpopularniejszych rolet do okien dachowych wymienić można:

Rolety do okien dachowych - Jakie wybrać?

  • Rolety ARP, ARP Z-Wave - to rozwiązanie stanowi doskonałą ochronę przed światłem, umożliwiając zyskanie komfortu termicznego nawet w bardzo upalne dni. Ponadto poprawiają estetykę wnętrza, dzięki czemu pomieszczenie prezentuje się efektownie. W przypadku tego rozwiązania klienci mają możliwość zatrzymania rolety w dowolnym miejscu na oknie dzięki bocznym prowadnicom. Ponadto materiał rolety chroni przed wnikaniem promieni UV, a szeroka paleta barw pozwala na idealne dopasowanie rolety do stylu i wystroju wnętrza. 
  • Żaluzje AJP, AJP Z-Wave - to popularne rozwiązanie. Regulacja lameli pozwala na dopasowanie natężenia światła zewnętrznego do własnych potrzeb. Zastosowanie bocznych prowadnic umożliwia zyskanie większego zaciemnienia pokoju, a także obrócenie skrzydła przy zaciągniętej żaluzji.
  • Rolety ARS- umożliwiają sterowanie poziomem natężenia światła. Szeroka paleta kolorów pozwala ponadto na dopasowanie rolety do wystroju wnętrza. Roleta dostępna jest w wersji obsługiwanej w sposób ręczny. 
  • Rolety ARF- to rolety zaciemniające odbijające światło, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem klientów. Nawet w najbardziej słoneczne dni umożliwiają zyskanie wyciemnienia pokoju. Boczne prowadnice zapewniają jeszcze wyższy stopień zaciemnienia. Rolety zaciemniające odbijające światło także chętnie stosowane są w przypadku pokoików dziecięcych, gdyż wyciemnienie pokoju gwarantuje lepszy sen dziecka w ciągu dziennej drzemki.
  • Rolety ARF DreamWorks - chyba każde dziecko marzy o wyśnionym pokoju, w którym czas umilać będą baśniowi przyjaciele. Ta seria rolet dedykowana jest dla najmłodszych, gdyż gwarantuje nie tylko osłonę pokoju przed światłem, ale także zapewnia walory dekoracyjne. Rolety dachowe dla dzieci dostępne w tej serii powstały z myślą o najmłodszych fanach bajki ''Kung Fu Panda''; ''Trolle'', czy ''Pingwiny z Madagaskaru''. Wykonane są z eleganckiego materiału, który nie przepuszcza światła, co z pewnością okazuje się najlepszym rozwiązaniem na osłonę okienną w pokoju dziecka!
  • Rolety plisowane APS - rolety plisowane to eleganckie osłony okienne, które dopełniają charakter wnętrza. Ich zastosowanie daje uczucie miękkości światła we wnętrzu połączonej z ochroną UV oraz funkcją top-down, czyli regulacją za pomocą dolnej i górnej belki. Prowadnice dostępne są w dwóch wersjach kolorystycznych (kolor biały i srebrny). 
  • Rolety plisowane APF - to podobny wariant do wspomnianego wcześniej, jednak w tym przypadku plisa ma bardziej zaawansowaną strukturę. Do produkcji wykorzystana została struktura przypominająca plaster miodu. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zagwarantować sobie pełne zaciemnienie lub też przyjemny mrok. Rolety plisowane APF poprawiają także termoizolacyjność wnętrza.
  • Moskitiery AMS - moskitiery chronią dom przed komarami i innymi owadami. Nie zapewniają jednak ochrony termicznej i nie pełnią funkcji zaciemniania pomieszczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu okno dachowe, mimo otwarcia, nie wpuści żadnych niechcianych gości do wnętrza. 

Rolety zaciemniające - odbijające światło

W nowoczesnej produkcji tekstylnej produkowane są materiały dedykowane na poddasze. Dzięki zastosowaniu folii, roleta skutecznie odbija światło słoneczne. Odbicie światła nie jest jednak tożsame z odbiciem ciepła. Tkaniny pokryte mogą być masą perłową, natomiast w przypadku rolet plisowanych tkaniny mają najczęściej warstwę aluminium. W ten sposób jedną stronę rolety dopasowujemy do wystroju wnętrza, natomiast na drugą stronę nałożona jest srebrna warstwa, dzięki czemu odbija światło słoneczne. Rolety zaciemniające odbijające światło doskonale spisują się w salonie, sypialni oraz w pokojach dziecięcych. 

Rolety plisowane- przyciemniające 

Rolety plisowane to gwarancja kontroli nad dopływem światła oraz prywatnością. Rolety plisowane umożliwiają uzyskanie w pomieszczeniu tak zwanego miękkiego światła, które co prawda nie jest w pełni wyciemnione. Ten typ rolety zajmuje mało miejsca, a wygodne mechanizmy regulacyjne umożliwiają dowolne sterowanie roletą. Rolety plisowane to gwarancja wysokiej estetyki pomieszczenia.

Rolety na okna dachowe dla dzieci

Pokój dziecięcy to dla rodzica jedno z najważniejszych pomieszczeń. Dziecko potrzebuje w pokoju takiej osłony okiennej, która umożliwi mu swobodną zabawę, dopływ światła w trakcie odrabiania lekcji, a także wyciemnienie w przypadku dziennych drzemek i długich, leniwych poranków. Marka Fakro oferuje rolety dachowe dla dzieci w wielu wariantach kolorystycznych.

Seria rolet do okien dachowych DreamWorks to wariant dla najmłodszych fanów kina i bajek dla najmłodszych. Na ich powłoce znajdują się ulubieni bohaterowie. Ogromnym zainteresowaniem w przypadku pokoju dziecięcego cieszą się także rolety wewnętrzne zacieniające, zwłaszcza wtedy, kiedy w domu przebywa małe dziecko, które większość dnia przesypia. 

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne do okien dachowych to gwarancja izolacji termicznej oraz pełnego wyciemnienia pokoju. Stosując rolety zewnętrzne, niwelujemy problem przegrzewania się pokoju na poddaszu. Rolety zewnętrze zapewniają wyższą ochronę niż rolety wewnętrzne zacieniające. Elektryczne rolety do okien dachowych mogą być sterowane za pomocą pilota lub manualnie. 

Roleta ARZ zapewnia wyciemnienie, ochronę przed hałasem i prywatność. Skutecznie chroni przed uporczywym upałem. Ten rodzaj rolety także dostępny jest w wielu wersjach sterowania.

Inne akcesoria zewnętrzne

Wśród akcesorów do okien dachowych znajdziemy również markizy. W ofercie FAKRO dostępne są markizy ręczne i elektryczne.

  • Markizy AMZ to ochrona przed przegrzewaniem się wnętrza przy jednoczesnej możliwości utrzymywania kontaktu wzrokowego z otoczeniem. Gwarantuje oczom komfort wizualny, chroniąc je przed szkodliwymi refleksami. Markiza ta wykonana jest z wytrzymałej siatki, która montowana jest w aluminiową konstrukcję. Sterowanie markizy następuje ręcznie lub z użyciem drążka. 
  • Markizy elektryczne AMZ to połączenie niezwykle skutecznej ochrony przed przegrzaniem wnętrza przy jednoczesnej wygodzie obsługi. W tym przypadku rozróżnimy 3 rodzaje markiz, czyli AMZ Z-Wave zasilana prądem z sieci elektrycznej i sterowana w bezprzewodowym systemie Z-Wave za pomoca pilota lub przełącznika naściennego, markizy AMZ Solar zasilane akumulatorami solarnymi, sterowane automatycznie lub za pomocą pilota. Ostatnim rodzajem w tym przypadku jest wersja AMZ WiFi, która zasilana jest prądem z sieci elektrycznej, a sterowana jest poprzez aplikację ze smartfona.

Roleta zewnętrzna ARZ

Rolety wewnętrzne czy zewnętrzne? Które wybrać?

Zapewne każdy klient próbował odpowiedzieć sobie na to pytanie, który rodzaj rolety będzie lepszy? Warto zdecydować się na rolety wewnętrzne do okien dachowych, czy też na rolety zewnętrzne? Wybór uzależniony jest od indywidualnych potrzeb oraz preferencji.

W przypadku rolet wewnętrznych z pewnością mówić możemy o niższej cenie, prostocie montażu oraz szerokiej gamie barw do wyboru w celu idealnego dopasowania do wnętrza. W przypadku rolet zewnętrznych mówimy co prawda o wyższej cenie, jednak zyskujemy gwarancję pełnego wyciemnienia światła oraz skuteczną (nawet 8-krotnie wyższą od rolet wewnętrznych zaciemniających) ochronę przed przegrzaniem wnętrza oraz promieniami UV. Rolety zewnętrzne chronią także przed hałasem, gwarantując wyższy komfort oraz uczucie prywatności. 

Powiązane produkty

Powiązane artykuły:

copyright DachoweOkna.pl
projekt i wykonanie xir.pl